Гіперпігментація шкіри
Гіперпігментація шкіри - надлишкове відкладення пігменту в шкірі. Причини гіперпігментації різноманітні. Вона може бути пов'язана з порушенням функції залоз внутрішньої секреції (наднирників і статевих залоз), вагітністю, захворюванням печінки та жовчних шляхів щитовидною залозою. Збільшення пігменту в шкірі відзначається також при порушенні вітамінного балансу в організмі (особливо вітаміну С), тривалої інтоксикації при різних хронічних інфекціях (туберкульоз, малярія, глистні інвазії), порушення обміну речовин (пелагра, порфірія), після прийому деяких ліків (аргирія від нітрату срібла). Зустрічається декілька різновидів гіперпігментації-шкіри.
Меланодермія - вроджене або набуте захворювання, обумовлене порушенням пігментоутворення в шкірі. Дифузна придбана форма меланодермії зустрічається при порушенні функції наднирників. При цьому шкірні покриви дифузно забарвлені в бурий, бронзовий колір. Найбільш виражена гіперпігментація на відкритих ділянках шкіри: обличчі, шиї, кистях рук, а також в області ареол сосків, калитки, промежини, білої лінії живота.
Вогнищева гіперпігментація може спостерігатися на слизових оболонках порожнини рота (внутрішня поверхня губ і щік, ясна, язик, піднебіння).
Генералізована пігментація нерідко розвивається при пухлинах гіпофізу, базедової хвороби, гіпофізарній недостатності. Після тривалого лікування препаратами миш'яку іноді з'являються арсенові меланодермії у вигляді розлитих плям на шкірі тулуба і кінцівок. При зовнішньому або внутрішньому застосуванні різних медикаментів (антипірин, амідопірин, хінін, сульфаніламіди) можуть розвинутися пігментні токсидермії. Виникнення токсичної меланодермії часто пов'язане з сенсибілізацією шкіри вуглеводами, такими як смоли, мастила, нафта та інші похідні нафтопродуктів.
Хлоазма (chloasma) відноситься до придбаного обмеженого меланозу. Пігментні плями, що розташовуються головним чином на шкірі обличчя (лоб, щоки), неправильних обрисів, з чіткими межами. Хлоазма часто виникає в період вагітності (chloasma gravidarum) і зникає з початком перших післяпологових менструацій, але може залишатися і багато років. Хлоазми можуть спостерігатися у жінок, що страждають запальними процесами статевих органів, а також у дівчат в період статевого дозрівання у вигляді лінії шириною близько 1 см. Хворого з такою пігментацією необхідно негайно направити до невропатолога, так як вона часто спостерігається у осіб з захворюванням центральної нервової системи (пухлини мозку, енцефаліти).
Хлоазма печінкова (chloasma hepatica) виникає при хронічному, часто рецидивуючому захворюванні печінки. Пігментні плями розташовуються в основному на бічній поверхні щок з переходом на шию. Плями з вираженою сіточкою телеангіоектазій не мають чітких обрисів.
Пігментний навколоротовий дерматоз Брока (dermatosis pigmentosa peribuccale Broca). Захворювання проявляється симетричною пігментацією навколо ротового отвору, підборіддя і в носогубних складках. Спостерігається виключно у жінок. Плями мають жовтувато-коричневий колір (кава з молоком) і нечіткі мнжі. Причиною плям можуть бути порушення оваріальної функції і шлунково-кишкового тракту.
Вторинні пігментації спостерігаються в результаті регресу ряду шкірних захворювань: червоного плоского лишаю, екземи, піодермії, нейродерміту, опіків, а також вторинного сифілісу на місці папулезних висипань.
Лікування гіперпігментації залежить від причини виникнення пігментації.
Підходи в лікуванні гіперпігментації
Лікування пігментації є однією з непростих завдань у сучасній косметології. Незважаючи на безліч методів і засобів, лікування необхідно проводити обережно, планомірно і тривало (від кількох місяців до року). Кожен обраний крок повинен бути обгрунтованим. Адже ні для кого не секрет, що ряд методів, які широко використовуються в лікуванні, самі по собі можуть викликати збільшення проблеми.
Перш ніж почати лікування, лікар повинен, по можливості, виявити причини гіперпігментації, уточнити чи продовжують вони свою дію в даний час і чи можливо їх усунення.
Методи лікування
- Пілінг (від англ. Слова peel - лущитися, сходити) сьогодні є однією з найпопулярніших професійних процедур, особливо якщо справа стосується відбілювання шкіри. У нашій клініці ми використовуємо спеціальні хімічні пілінги, що містять інградієнти, які пригнічують синтез меланіну. Крім звичайної відлущуючої дії, такі пілінги здатні проникати в глибокі шари шкіри без її пошкодження, освітлюючи пігмент і зволожуючи епідерміс.
- "Шовкова" шліфовка (мікродермабразія) - апаратний пілінг стерильними кристалами оксиду алюмінію. Для лікування гіперпігментації найчастіше застосовується на шкірі, схильної до гиперкератозу (потовщення рогового шару). Мікродермабразія ефективна і при пігментації після вугрової хвороби, де, як правило, є змінений рельєф шкіри. Процедури проводяться 1 раз на два тижні, на курс - 5-8 процедур.
- Мезотерапія. Для лікування пігментації часто використовують мезотерапевтичні коктейлі, що містять вітамін С, гіалуронову кислоту. Комбінація цих препаратів сприяє стабілізації процесу та запобігає утворенню нових пігментних плям.
- Ультразвуковий пілінг допоможе висвітлити свіжу пігментацію, а у поєднанні із відбілюючими засобами досягнути стійкого та бажаного ефекту.